Actions

Difference between revisions of "Summer School on Global Sustainability-Schedule"

From Santa Fe Institute Events Wiki

Line 131: Line 131:
|-
|-
   |2:00 - 3:15 pm
   |2:00 - 3:15 pm
   |Chuck Kutscher: "[[The Urgency of Climate Change and How to Address It With Renewable Energy and Energy Efficiency (the American Solar Energy Society study) ]]"
   |Chuck Kutscher: "[[The Urgency of Climate Change and How to Address It With Renewable Energy and Energy Efficiency]]"
|-
|-
   |3:30 - 4:00 pm
   |3:30 - 4:00 pm

Revision as of 23:08, 17 July 2009

Summer School on Global Sustainability
TIME ACTIVITY

Week 1

Sunday, July 12th
4:00 pm Check-in at Bishop's Lodge Resort
5:00 - 6:00 pm Program registration in the Tesuque Pavilion (below the main lodge building)
6:00 - 8:00 pm Welcome reception and dinner in the Tesuque Pavilion (below the main lodge building)

Monday, July 13th
9:00 - 9:20 am Geoffery West, Welcoming Remarks
9:25 - 9:45 am Jessika Trancik, Overview of School and Open Questions in Sustainability
9:50 - 10:30 am J. Doyne Farmer, Complex Systems Approaches
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Matthew England, "Climate Change - Overview, History, GHG's, Radiative Forcing "
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Joellen Russell, "Southwest Climate, the Westerly Winds and Climate Model Projections"
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:30 pm Group Discussion

Tuesday, July 14th
9:00 - 10:15 am Matthew England: "Climate Change - Observations (Atmosphere, Cryosphere, Oceans) and Paleoclimate "
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Joellen Russell, "The Once and Future Battles of Thor and the Midgard Serpent, or: The Westerlies and the Antarctic Circumpolar Current in Global Climate"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Don Paul, "Understanding The Global Energy System"
3:30 - 5:00 pm Break/Group Discussion
5:30 - 6:30 pm Partha Dasgupta: Development Economics (Informal Lecture)

Wednesday, July 15th
9:00 - 10:15 am Matthew England, "Climate Change - Models, Projections, Detection & Attribution"
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Don Paul, "Energy Technology And The Implications For Sustainability"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Partha Dasgupta, "Discounting Climate Change"
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:30 pm Group Discussion

Thursday, July 16th
9:00 - 10:15 am Andrew Hargadon, Networks of Innovation I
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Partha Dasgupta, "Sustainable Development and Green National Accounts"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Chuck Kutscher: "The Urgency of Climate Change and How to Address It With Renewable Energy and Energy Efficiency"
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:00 pm Group Discussion
7:30 pm Public Lecture: "Will It Cost the Earth to Save the Planet?" - Amory Lovins and Partha Dasgupta
James A. Little Theater, New Mexico School for the Deaf

Friday, July 17th
9:00 - 10:15 am Andrew Hargadon, Networks of Innovation II
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Amory Lovins, "Winning the Oil Endgame"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Amory Lovins, "Winning the Coal Endgame"
3:30 - 3:45 pm Break
3:45 - 4:30 pm Julie Rehmeyer, Science Writing
4:00 - 5:30 pm Group Discussions
6:00 pm Field trip into town! Meet in the lobby at 6:00 and we'll organize rides. People with cars are encouraged to share/carpool.

Saturday, July 18th
Mini-Symposium
9:00 am - 12:00 pm "Impacts, The Bigger Picture"
Discussion/interleaving of all three presentations led by Jessika Trancik and Doyne Farmer
9:00 - 9:45 am John Schellnhuber, "Cold War, Global Warming: A Tale of Two Prisoners Dilemma"
10:00 - 10:45 am Doug Arent, "Insights or Confusion: Analysis of Climate and Energy Systems"
11:00 - 11:45 am Geoffrey West, "Sustainability and the Complex Systems Approach"
12:00 - 1:00 pm Lunch
1:00 - 2:30 pm Comments and response to questions from student groups
Panel: Partha Dasgupta, Murray Gell-Mann, Arnulf Grübler, Andrew Hargadon, Chuck Kutscher, Joellen Russell
3:00 - 3:30 pm Break
3:30 - 5:00 pm Sustainability in the Media
Panel: Jim Giles, Mark Hertsgaard, Julie Rehmeyer, Andrew Revkin

Week 2

Sunday, July 19th
Free Day Free Day
9:00 am Possible [field trip] to El Rancho de Las Golondrinas

Monday, July 20th
9:00 - 10:15 am Arnulf Grübler, "Climate Change and Urbanization"
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Carlo Rubbia, "Earth, Environment Energy: Fossil Fuels"
12:30 - 1:30 pm Lunch
1:30 - 2:45 pm Chuck Kutscher, "Concentrating Solar Power (CSP)"
3:00 - 4:45 pm Tea at SFI (Shuttles depart at 3:00)
4:45 pm Return to Bishop's Lodge

Tuesday, July 21st
9:00 - 10:15 am Arnulf Grubler, "Climate Change and Industrial Production "
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Carlo Rubbia, "Earth, Environment Energy: Solar-Based Energy"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Nebojsa Nakicenovic, technology
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:30 pm Group Discussions

Wednesday, July 22nd
9:00 - 10:15 am Arnulf Grubler, "Climate Change: Rates of Change and Constraints for Adaptation and Mitigation Measures"
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Carlo Rubbia "Earth, Environment Energy: Nuclear Power"
12:00 pm Climate Change Education Session w/ Irene Lee and Ginger Richardson (SFI Project GUTS)
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Nebojsa Nakicenovic, technology
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:15 pm Ottmar Edenhofer, "How To Avoid a Global Bluff"

Thursday, July 23rd
9:00 - 10:15 am Nebojsa Nakicenovic, technology
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Dennis Meadows, "Obstacles to Effective Climate Policy"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:15 pm Ottmar Edenhofer, "The Economics of Atmospheric Stabilization"
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:30 pm Dennis Meadows, "Fishbanks: A Strategic Game about Renewable Resource Use"

Friday, July 24th
9:00 - 10:15 am Dennis Meadows, "The Structural Foundations of Sustainable Resource Use"
10:30 - 11:00 am Break
11:00 am - 12:15 pm Ottmar Edenhofer, "Towards a Global Contract on Climate Change"
12:30 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:30 pm Wrap Up
3:30 - 4:00 pm Break
4:00 - 5:30 pm Closing Remarks

Saturday, July 25th
9:00 am Departures after breakfast